Ramowy program kursu nurkowania w Aquademii

KROK 1: W trakcie wykładu wprowadzającego uczestnicy kursu zapoznają się ze sprzętem do nurkowania, by wiedzieć, z czego on się składa, jak funkcjonuje oraz w jaki sposób należy go montować. Po części teoretycznej następuje część praktyczna, czyli zajęcia przedwstępne określane jako nurkowanie z ABC (płetwy, maska, rurka).

KROK 2: Początkowe zajęcia odbywają się w zatoczce z płytką wodą (max. 4-5 metrów głębokości) pod okiem doświadczonego instruktora nurkowania, na bezpiecznej głębokości do 2 metrów. Zajęcia obejmują pierwsze zanurzenie ze sprzętem, pływanie/ przemieszczenie się pod wodą, pierwsze proste ćwiczenia.

KROK 3: Celem kolejnych lekcji nurkowania jest oswojenie kursanta ze sprzętem i przygotowanie na niespodziewane sytuacje, które mogą zdarzyć się pod wodą. W ciągu 5 dni odbywają się wykłady omawiające poszczególne działy podręcznika nurkowania. Wiedza przekazywana jest poprzez filmy dydaktyczne i wykłady. Grupy liczące 4-6 osób rozpoczynają zajęcia praktyczne w wodzie, gdzie przyswojoną wcześniej wiedzę sprawdzają w praktyce. Jeśli grupa jest bardziej liczna, instruktora wspiera asystent posiadający stopień divemastera.

CEL: Aby zdobyć uprawnienia pierwszego stopnia nurkowania P1 lub OWD, należy opanować i poprawnie wykonać wszystkie ćwiczenia realizowane pod wodą, a także pozytywnie zdać test pisemny z zakresu wiadomości teoretycznych zawartych w podręczniku kursanta. Ćwiczenia charakteryzują się zróżnicowanym stopniem trudności i skomplikowania w zależności od głębokości wody – docelowo schodzi się do 18-20 metrów pod wodą. Poza staraniem się kluczową rolę odgrywa pozytywne nastawienie, gdyż każde zadanie ćwiczy się do skutku, tj. dopóki dana osoba nie wykona go poprawnie.

Kurs nurkowania w Aquademii.pdf

Kwestionariusz zdrowotny dla kursantów.pdf