Kukuljari

Lokalizacja miejsca nurkowego – Kukuljari

KUKULJARI (właściwie KUKULJAR) jest to niewielkich rozmiarów bezludna wysepka z latarnią sygnalizacyjną (zakres latarni wynosi 20 mil) w pobliżu (ok. 1,5 km na południe) wyspy Murter, przy zatoce świętego Mikołaja. Jest to wystająca do 3 m nad powierzchnie morza płaska kamienna płyta o poszarpanych brzegach z ostrymi, trudno dostępnymi krawędziami. Ma ona wyspy mniej niż 0,01 km² powierzchni. Występują tu dość silne prądy morskie. Od strony zachodniej jest płytko, dno schodzi łagodnie, jest porośnięte trawami. Tam zazwyczaj rzucamy kotwicę.

Nurkujemy dookoła wyspy przeważnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po kamienno-piaszczystych tarasach zanurzamy się na połdunie do głębokości 25-30 m za krawędź ostatniego tarasu, przy ścianie, która opada na głębokość ok. 40-45 m. Na ścianie jest dużo ryb a ze szczelin wystają wąsy skorupiastych langust.

W jamach przy dnie można spotkać strzępiele i kongery. W poprzek ściany przepływają ławice błyszczących srebrnymi refleksami salp (Sarpa salpa). Na wypłyceniach w słońcu wygrzewają się ławice amareli (Diplodus vulgaris). Na ścianie spotykamy korale, kolorowe gąbki, ślimaki nagoskrzelne, ukwiały, z kolei pomiędzy kamieniami na płyciznach można dostrzec ośmiornice.

Miejsce to fascynuje i jest uważane za jedno z najpiękniejszych na murterskim morzu. Rekomendowane jest dla wszystkich nurków, a także do snorkelingu. Spokojne opłynięcie wyspy zajmuje zaledwie 25 minut, co sprawia, że przeważnie opływamy wyspę dwukrotnie: pierwszy raz na głębokości ok. 30 m, drugi raz na głębokości 5-10 m.

Przy Kukuljari organizujemy również nurkowania nocne, podczas których nurkowie mogą spotkać skorpeny, ośmiornice, kongery, langusty, kalmary.