Kornaty – Panitula

Lokalizacja miejsca nurkowego – Panitula

Archipelag KORNATI to 149 wysp, wysepek i raf koralowych (a 89 z nich tworzy razem Park Narodowy Kornati). By wyrazić swój zachwyt George Bernard Shaw napisał, że: „Bogowie chcieli ukoronować swoje dzieło i ostatniego dnia tworzenia z łez, gwiazd i tchnienia morza stworzyli Kornati”.

PANITULĘ tworzą dwie wyspy: mała i wielka, leżące w środkowej części archipelagu Kornati, wchodzące w skład Parku Narodowego. W pobliżu znajduje się znana marina Piskera. Panitula to bardzo popularne miejsce nurkowe. Między wyspami znajduje się płycizna (5-10 m) porośnięta trawami, natomiast za krawędzią jest już pionowa ściana opadająca do 98 m głębokości. To miejsce polecamy dla wszystkich nurków, ponieważ łódź kotwiczy na płyciźnie.

Po zanurzeniu przepływamy nad krawędź częściowo podciętej ściany z przewieszeniami, która zaczyna się na głębokości 3 m. Początkowo płyniemy w lewo, schodząc do głębokości ok. 30 m aż dotrzemy do cypla przy Panituli Małej. Zawracamy, płynąc wzdłuż ściany. Na głębokości ok. 17 m znajduje się sporych rozmiarów pionowa szczelina, do której warto wpłynąć. Tam w świetle latarki zobaczymy bogactwo barw życia podwodnego świata.

Opływamy kolejny cypel i docieramy do drugiej, większej jamy, której podstawa zaczyna się na głębokości 25 m. Można wpłynąć do środka i, patrząc w stronę otwartej wody, oglądać podświetlone przez słońce sylwetki innych nurków. Następnie wypływamy nad płytką półką ok. 8 m, gdzie w słońcu wygrzewają się ławice srebrnych salp (Sarpa salpa) i amareli (Diplodus vulgaris).

Opływamy skałę, zmierzając do wypłycenia między wyspami. W tym miejscu możemy spotkać prąd, który ułatwi nam wypłynięcie. Niekiedy prąd jest w przeciwnym kierunku, lecz pokonanie go nie stanowi problemu. Miejsce to jest bardzo nieregularne: na początku jest równa ściana z małym uskokiem na głębokości ok. 30 m, w środkowej części jest garb z 20 do 10 m, za którym jest głęboka szczelina opadająca do 25 m, dalej ponownie jest ściana z tarasem na 8-10 m oraz małą półką skalną na głębokości ok. 30 m, a na koniec jest ściana podcięta i przewieszona.

To miejsce nadaje się dla nurków rekreacyjnych na płytkie nurkowania oraz dla nurków zaawansowanych, którzy chcą nurkować głęboko, a także dla tych, którzy chcą spróbować snorkelingu. Jest to również idealne miejsce dla miłośników fotografii i filmowania.

Po nurkowaniu można podpłynąć do tawerny „Piskera”, by w cieniu napić się orzeźwiających napojów i skosztować ulubionych przysmaków spośród owoców morza. Na wyspie można także zwiedzić zabytkową kaplicę św. Ivana i rozkoszować się widokiem na pobliskie wysepki rozsiane po bezkresie Adriatyku.