Kablinac

Lokalizacja miejsca nurkowego – Kablinac

KABLINAC to grzbiet skalny wynurzający się nad powierzchnię morza od południowej strony wyspy TETOVIŠNJAK MAŁY. Pomiędzy nimi występuje wypłycenie, którego głębokość dochodzi do 10 m. Znajdują się tam liczne szczeliny, kaniony oraz skały wyżłobione przez fale w formy przypominające grzyby. W tym miejscu można spotkać ośmiornice, ławice drobnych amareli (Diplodus vulgaris) i salp (Sarpa salpa).

Nurkowanie zazwyczaj rozpoczyna się na wschód od kamieni, płynąc nad łagodnym stokiem porośniętym trawami. Następnie pokonujemy próg 25 m i dopływamy do ostatniego tarasu, którego krawędź znajduje się na głębokości 35-38m, natomiast dno znajduje się poniżej 50-60 m. Płyniemy w prawo na południe wzdłuż krawędzi. Ta ściana jest gęsto obrośnięta granatowymi i czerwonymi gorgoniami, pośród których można spotkać jaja Raji. W dole przy dnie znajdują się jamy i groty zamieszkałe przez strzępiele i kongery (Conger conger). Na ścianie w szczelinach można spotkać langusty.

W celu ujrzenia rzeczywistych kolorów niezbędne jest zabranie ze sobą silnego oświetlenia. Następnie, płynąc wzdłuż krawędzi, zmieniamy kierunek na zachodni, wynurzamy się po łagodnym stoku do głębokości ok. 10 m i opływamy dookoła grzbiet Kablinac. Na płytkiej wodzie dostrzegamy w szczelinach ośmiornice, skorpeny oraz ławice drobnych amareli (Diplodus vulgaris).

To miejsce nadaje się dla wszystkich nurków, w tym również dla amatorów snorkelingu; głębsze nurkowania przeznaczone są dla nurków CMAS P2 i AOWD.