Informacje o Chorwacji


Chorwaci nazywają swoją ojczyznę, powtarzając pierwszy wers hymnu narodowego, „piękną naszą”. Chorwacja to państwo o granicach otwartych, prostych formalnościach odprawy celnej, spokojny kraj, pełen szacunku wobec własnych gości. Turyści odwiedzają Chorwację przez cały rok. Kraj ten może pochwalić się takimi walorami jak : czyste wybrzeże z mnóstwem wysp, ciepłe morze, setki możliwych aktywności-od zwiedzania przez nurkowanie, żeglarstwo, surfing; wreszcie dostępne są tam wszystkie opcje zakwaterowania i dojazdu. Chorwacja to także liczne ślady historii zamknięte w starożytnych ruinach, zabytkowych miastach, takich jak Dubrownik, Pula, Hvar. Jak niewiele krajów Europy mała Chorwacja mieści w sobie bogactwo zdolne zadowolić rozmaite gusta. Już samo to, że spotykają się tu dwie strefy klimatyczne (kontynentalna i śródziemnomorska) powoduje ogromne zróżnicowanie terenu, flory i fauny, a nawet usposobienia i mentalności mieszkańców. Szczególną atrakcję stanowią wyspy, które będąc przez stulecia odrębnym światem wytworzyły niepowtarzalny charakter.

Informacje przydatne:

Chorwacja nie jest członkiem UE: prawdopodobny akces do unii w roku 2012, pamiętajmy więc o kontroli granicznej i celnej.

Dokument podróży: dowód osobisty lub paszport (konieczny przy podróży do Dubrownika)

Waluta: kuna chorwacka (HRK) = 100 lipa, 1 kuna = ok. 0,5 PLN
Choć kuny są oficjalną walutą kraju bardzo często euro jest używane do rozliczań za noclegi, pobyty.
Walutę najlepiej wymienić w kantorach, bankach, urzędach pocztowych (za okazaniem paszportu).

Język urzędowy: chorwacki, popularny jest niemiecki, włoski, mniej angielski.

Do wody w butach: plaże w Chorwacji są przeważnie kamieniste bądź żwirowe, wskazane jest zaopatrzyć się w lekkie buty na plażę i do wody, unikniemy wtedy skaleczeń i kolców jeżowców.

Wakacje marzeń w Chorwacji.pdf

Ambasada RP
ul. Krležin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel. (0-03851) 483-45-75, 483-45-79
fax (0-03851) 483-45-76
e-mail:ambasada-polska@zg.tel.hr
Narodowy Ośrodek Informacji
Turystycznej Republiki Chorwacji
ul. Koszykowa, 54 00-675 WARSZAWA, Polska,
tel. +48 22 828 5193,