Čavlin – Brak

Lokalizacja miejsca nurkowego – Čavlin – Brak

Podwodny grzbiet znajdujący się na północ od wyspy ČAVLIN. Na morzu znajduje się wypłycenie ok. 6 m pod powierzchnia wody. Zakotwiczona łódź oczekuje nad szczytem podwodnego garbu. Nurkowanie odbywa się w kierunku zachodnim.

Na głębokości ok. 15-20 m pod powierzchnią znajduje się rozległa, nieregularna ściana opadająca nawet do 60 metrów i głębiej (78 m według mapy). Za krawędzią płyniemy w prawodo cypla, wzdłuż ściany, na której znajdują się gąbki, a także – na większej głębokości – gorgonie.

Przy dnie usytuowane są jamy oraz dwie małe groty na głębokości ok. 30 m, do których można zajrzeć. Na ścianie żyją langusty, homary, skorpeny. Zdarza się również, że gościnnie przepływają ławice morskich okoni korisów (Coris jutis). Na wypłyceniach jest sporo jeżowców i ławice amareli (fratarów) (Diplodus vulgaris). Okoliczne szczeliny stanowią mieszkanie dla ośmiornic.

To miejsce nurkowe przeznaczone jest dla wszystkich nurków oraz do snorkelingu, natomiast głębsze nurkowanie – tylko dla CMAS P2 i AOWD. Czasami występuje tu dość silny prąd z kierunku zachodniego, wtedy jest utrudniony powrót na łódź i dopłynięcie do ściany.