Bačvica

Lokalizacja miejsca nurkowego – Bačvica

Jest to skalny grzbiet wystający nad powierzchnię morza, leżący niepoodal wyspy Samograd na granicy Parku Narodowego Kornati. W tym miejscu wykonujemy 2 nurkowania: na wraku drewnianego kutra rybackiego oraz po drugiej stronie grzbietu, od południa, wzdłuż równej, bardzo ładnej ściany. Wrak kutra, który wpadł na skały podczas sztormu 1 listopada 2002 ma pokład długości  ok. 20 m, szerokość ok. 5 m bez kabiny i złamany maszt.

Elementy wyposażenia, olinowanie, kable i narzędzia, a także zlewozmywak, lodówka, skrzynie znajdują się w pobliżu grzbietu oraz na stoku. Sam wrak spoczywa na łagodnym piaszczystym stoku ok. 35 m pod powierzchnią, pochylony na lewą burtę. Dziób skierowany jest w stronę wypłycenia, natomiast rufa jest na głębszej wodzie. Śruba znajduje się na głębokości 45 m.

Po obejrzeniu wraku wracamy na wypłycenie i opływamy grzbiet Bačvicy, zaglądając do szczelin i zakamarków między skałami. Na tej pozycji żyje mnóstwo ryb: ryby Piotrosze (św. Piotr), ławice srebrnych salp (Sarpa salpa), małych czarnych amareli (Diplodus vulgaris) oraz ryby papuzie, ośmiornice i kraby pustelniki.

Jest to niezwykle interesujące miejsce nadające się na nurkowania dla początkujących i zaawansowanych nurków, a także do snorkelingu. Ściana po drugiej stronie jest głęboka, początkowo przewieszona w szczelinach. Żyją tu langusty, przy dnie homary, a na głębokości ok. 40 m – gąbki i gorgonie.